Celem studiów jest zapoznanie Słuchaczy oraz poszerzenie wiedzy i umiejętności w odniesieniu do podstaw dietetyki, roli diety w zaburzeniach odżywiania i jedzenia, a także psychologii, psychoterapii i innych metod pomocnych w terapii trudności związanych z żywieniem.
Program zajęć obejmuje m.in. podstawy żywienia człowieka, etiologii i leczenia niedożywienia, dietoprofilaktyki i terapii żywieniowej chorób dietozależnych, nutrigenetyki, mikrobioty jelitowej i wpływu żywienia na oś jelitowo-mózgową, elementarnej wiedzy psychologicznej, dialogu motywującego oraz innych modeli wspomagania i wspierania podczas procesu leczenia, w tym psychiatrycznej terapii pacjentów zgłaszających się z trudnościami oraz zaburzeniami żywienia i odżywiania. Zajęcia zostały wzbogacone o kwestie dotyczące roli aktywności fizycznej, pracy z ciałem, a także mindfulness w profilaktyce i leczeniu zaburzeń żywienia.
Zajęcia mają charakter wykładowy (wiedza teoretyczna) oraz praktyczny (liczne metody audiowizualne, warsztaty w grupach, praca z terapeutą, zajęcia ruchowe).
Zespół wykładowców tworzy szereg wyselekcjonowanych z uwagi na potrzeby studiów, wybitnych specjalistów z dziedzin dietetyki, psychologii, psychoterapii, psychiatrii, bariatrii, medycyny stylu życia czy pracy z ciałem.
dr n.med i n.o zdr. Aneta Jachnis-Morzy - Kierownik studiów
Wieloletni nauczyciel akademicki i pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej WUM, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku dietetyka. Ukończyła także studia podyplomowe z psychodietetyki na SWPS oraz trzeciego stopnia (doktoranckie) na I Wydziale Lekarskim WUM. W 2024 roku obroniła pracę doktorską. Od kilkunastu lat prowadzi gabinet dietetyczny, gdzie konsultuje pacjentów.
W ramach swojej pracy dydaktycznej prowadzi zajęcia ze studentami kierunku lekarskiego, stomatologii, pielęgniarstwa, higieny stomatologicznej i dietetyki oraz studentami z English Division.
Jest twórcą programów studiów podyplomowych z psychodietetyki oraz zajęć dydaktycznych dla studentów z zakresu żywienia klinicznego, dietoterapii w onkologii, dietoprofilaktyki, żywienia w chirurgii i gastroenterologii. Od wielu lat jest wykładowca na kursach z zakresu żywienia klinicznego dla lekarzy przygotowujących się do specjalizacji z chirurgii. Od 2019 roku prowadzi także zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim w ramach Uniwersytetu Otwartego.
Autor i współautor kilkunastu publikacji naukowych oraz rozdziałów i książek.
Rejestracja na studia odbywa się poprzez ogólnouczelniany system rekrutacji [kliknij tu]
Studia przeznaczone są dla osób z wyższym wykształceniem (studia pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie) na kierunkach: lekarskim, dietetyka, technologia żywności, psychologia, pielęgniarstwo, pedagogika.
Osoby posiadające wykształcenie wyższe inne niż wymienione wyżej proszone są o wcześniejszy kontakt mailowy. Kandydatury będą rozpatrywane każdorazowo w sposób indywidualny.
Dokumenty należy dostarczyć po zakwalifikowaniu na studia podyplomowe. Wykaz dokumentów znajduje się w Systemie Internetowej Rekrutacji.
1) Opłata jednorazowa za cały okres studiów podyplomowych 8 000 zł
2) opłata w systemie semestralnym - płatna osobno za I i II semestr studiów podyplomowych: 4 000 zł za I semestr oraz 4 000 zł za II semestr
3) opłata w systemie ratalnym - płatna po dwie raty za I i po dwie raty za II semestr studiów podyplomowych:
- opłaty za I semestr studiów podyplomowych:
I rata za I semestr 2 050 zł
II rata za I semestr 2 050 zł
- opłaty za II semestr studiów podyplomowych:
I rata za II semestr 2 050 zł
II rata za II semestr 2 050 zł
UWAGA: Nie pobieramy opłat rekrutacyjnych !!!
Podejmując kształcenie na studiach podyplomowych słuchacze są zobligowani do podpisania umowy o warunkach odpłatności za studia podyplomowe. Istnieje konieczność zaznaczenia w Umowie systemu uiszczania płatności za studia: jednorazowo lub semestralnie lub ratalnie (§5 ust. 2). Zgodnie z zapisami Umowy brak wyboru traktowany będzie jako zadeklarowanie przez Słuchacza płatności jednorazowej za cały okres studiów zgodnie z ust. 2 pkt. 1.
Umowę słuchacz musi dostarczyć do Dziekanatu w dwóch egzemplarzach przed rozpoczęciem studiów zgodnie z terminem podanym w decyzji kwalifikacyjnej.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Ustawa o VAT) Nabywcą faktury może być tylko nabywca usługi. W przypadku studiów podyplomowych nabywcą usługi edukacyjnej jest osoba fizyczna podejmująca studia podyplomowe. Z tego względu w nazwie Nabywcy na fakturze może widnieć tylko i wyłącznie imię i nazwisko słuchacza (nie nazwa działalności gospodarczej).
Terminy zjazdów (zastrzegamy, że terminy zjazdów moga ulec zmianie):
- 19-20.10.2024 r.
- 16-17.11.2024 r.
- 30.11-01.12.2024 r.
- 14-15.12.2024 r.
- 11-12.01.2025 r.
- 01-02.02.2025 r.
- 15-16.02.2025 r.
- 08-09.03.2025 r.
- 29-30.03.2025 r.
- 12-13.04.2025 r.
- 10-11.05.2025 r.
- 31.05.-01.06.2025 r.
Otrzymanie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych
Warunkiem ukończenia studiów jest aktywne uczestnictwo w zajęciach poprzez realizowanie zadanych prac. Ostateczne zaliczenie studiów odbywa się poprzez zaliczenie końcowego egzaminu pisemnego.