Komunikat dotyczący II edycji studiów:
Dzięki dodatkowemu wsparciu naszego partnera - firmy USP Zdrowie - każdy słuchacz II i III edycji studiów podyplomowych "Profesjonalna Opieka Farmaceutyczna" zostanie objęty dofinansowaniem do czesnego.
Celem studiów jest przygotowanie farmaceutów do profesjonalnego świadczenia opieki farmaceutycznej.
To studia dla pasjonatów opieki farmaceutycznej i farmaceutów szukających możliwości wzmocnienia kompetencji i rozwoju w obszarach opieki nad pacjentem.
W programie m.in.:
- Konsultacje farmaceutyczne (Nowy lek, Drobne dolegliwości, Zdrowie reprodukcyjne, Recepta kontynuowana, Wypis ze szpitala oraz Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia),
- Przeglądy lekowe,
- Indywidualny plan opieki farmaceutycznej,
- Profilaktyka i edukacja zdrowotna.
Studia zostały objęte patronatem:
Naczelnej Izby Aptekarskiej
Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie
Prof. dr hab. n. farm. i n. o zdr. Magdalena Bujalska-Zadrożny
Dlaczego warto studiować z nami?
Studia podyplomowe „Profesjonalna opieka farmaceutyczna” mają na celu przygotowanie farmaceutów do kompetentnego świadczenia opieki farmaceutycznej. Program studiów obejmuje zagadnienia, które pozwolą na pogłębienie wiedzy i rozumienia najważniejszych chorób przewlekłych, wybranych objawów i dolegliwości oraz zdobycie umiejętności praktycznych istotnych dla świadczenia opieki farmaceutycznej. Zależy nam, aby wzmocnić umiejętności farmaceutów związane z oceną farmakoterapii, dlatego część programu studiów stanowią zajęcia dotyczące badań diagnostycznych. Duży nacisk kładziemy na szkolenie kompetencji komunikacyjnych niezbędnych do konsultowania pacjentów i budowania relacji farmaceuta-pacjent i farmaceuta-lekarz.
W celu najlepszego wykorzystania wiedzy do świadczenia opieki przez farmaceutów stawiamy przede wszystkim na praktykę. Farmaceuci otrzymają praktyczne wskazówki i konkretne algorytmy postępowania oraz będą mieli możliwość ćwiczenia i doskonalenia prowadzenia procesu opieki farmaceutycznej, w poszczególnych jego aspektach, zgodnie z Ustawą o zawodzie farmaceuty.
Część zajęć będą prowadzić lekarze z dużym doświadczeniem klinicznym, rozumiejący potrzebę zaangażowania farmaceutów w opiekę nad pacjentem oraz potrzebę merytorycznej współpracy na linii lekarz-farmaceuta.
Studia zostały objęte patronatem Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Magdalena Bujalska-Zadrożny – farmaceuta, farmakolog, kierownik Katedry i Zakładu Farmakoterapii i Opieki Farmaceutycznej Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Posiada nie tylko doświadczenie w pracy naukowo-dydaktycznej a także zdobyte w aptece ogólnodostępnej umiejętności w pracy z pacjentami, gdzie wykorzystywała znajomość farmakoterapii w praktyce.
W latach 2016-2019 sprawowała funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego. Okres ten zaowocował zdobyciem doświadczenia we współpracy ze środowiskiem lekarskim, oraz podkreśleniu roli farmaceuty w systemie ochrony zdrowia, zwłaszcza w zakresie opieki nad pacjentem.
adres e-mail: magdalena.bujalska@wum.edu.pl
SEKRETARZ MERYTORYCZNY STUDIÓW
Dr n. farm. Anna Dworakowska
Jest farmaceutką, autorką i współautorką wielu badań i publikacji naukowych związanych z doradztwem i konsultacjami farmaceutycznymi, opieką farmaceutyczną, w tym przeglądami lekowymi przeprowadzanymi m.in. w aptekach, dziennych domach seniora, a także wśród pacjentów koordynowanej opieki specjalistycznej po zawale serca (KOS-zawał). Jest ekspertką w zastosowaniu dowodów naukowych w praktyce farmaceuty oraz w metodach edukacji zdrowotnej, w tym wspierania pacjentów w przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych.
Kadra wykładowa
Mgr farm. Agnieszka Moszczyński, farmaceutka kliniczna, independent prescriber, z ponad 15-letnim doświadczeniem. Większość swojego zawodowego życia spędziła w Wielkiej Brytanii, gdzie praktykowała w różnych rolach w aptece ogólnodostępnej oraz w przychodni lekarskiej. Obecnie pracuje w przychodni POZ, gdzie przeprowadza przeglądy lekowe, a także jest wykładowcą na studiach podyplomowych z opieki farmaceutycznej. Jest członkiem Komisji Opieki Farmaceutycznej i delegatem w Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Warszawie, koordynatorem Sekcji POZ Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej, członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Jest współautorką projektu Opieka Farmaceutyczna - merytorycznie i praktycznie. Jej największą inspiracją i motywacją jest szeroko rozumiana opieka nad pacjentem, która sprawia, że farmaceuci mają realny wpływ na poprawę jakości zdrowia i życia pacjentów, a to uważa za sens zawodu farmaceuty.
mgr farm. Konrad Tuszyński, dyrektor ds. naukowych 3PG jest, jest redaktorem naukowych wszystkich 60 podręczników Wydawnictwa Farmaceutycznego, które znajdują się w sylabusach uczelni medycznych w całej Polsce. Zaskarbił sobie zaufanie i popularność wśród farmaceutów farmaceutów swoim praktycznym podejściem, ponieważ zna się na się na literaturze naukowe i wytycznych leczenia, ale też jest wieloletnim praktykiem z uprawnieniami kierownika apteki. Jego najważniejszą umiejętnością jest przeniesienie wiedzy specjalistycznej na przystępną i taką, którą można wykorzystać do pracy za pierwszym stołem. Dodatkowo Konrad to kierownik pilotażu wdrożenia opieki farmaceutycznej w latach 2018-2019. Jest pasjonatem i propagatorem evidence-based medicine oraz członkiem komisji ds. Opieki farmaceutycznej OIA Kraków.
Dr hab. n med. i n. o zdr. Magdalena Skarżyńska, farmaceuta, specjalista farmacji aptecznej i szpitalnej, w trakcie specjalizacji z farmacji klinicznej, członek Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego i Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej. Wykładowca akademicki na Wydziale Farmaceutycznym WUM oraz ceniony praktyk. Autorka i współautorka wielu publikacji krajowych i międzynarodowych. W toku studiów podyplomowych "Profesjonalna Opieka Farmaceutyczna" prowadzi warsztaty z opieki farmaceutycznej w pediatrii, u kobiet w ciąży i karmiących piersią, warsztaty monitoringu glikemii, w tym metody ciągłego monitorowania glikemii, a także ma interesujący wykład o konsultowaniu pacjentów w związku z wydawaniem leków, które przeszły switch z Rp na OTC.
dr n. farm. Sławomir Białek
mgr farm. Anna Ciemuchowska
mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
mgr farm. Magdalena Niedzielko
mgr farm. Agnieszka Stankiewicz
Dr n. med. Kamil Janeczek, adiunkt w Klinice Chorób Płuc i Reumatologii Dziecięcej II Katedry Pediatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, adiunkt w Instytucie Nauk o Zdrowiu KUL, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Pneumonologii Dziecięcej, członek zarządu Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, członek Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej oraz Europejskiego Towarzystwa Oddechowego. Wykładowca podczas licznych kongresów, konferencji, zjazdów, warsztatów oraz kursów alergologicznych i pulmonologicznych. Autor i współautor wielu publikacji z dziedziny alergologii oraz chorób płuc. Na co dzień praktykujący pediatra.
Dr n. med. Piotr Abramczyk
Prof. dr hab. Olga Ciepiela
Prof. dr hab. Dagmara Mirowska-Guzel
dr n. hum. Antonina Doroszewska
* Uprzejmie informujemy, że w przypadku zbyt małej liczby kandydatów edycja może zostać uruchomiona później.
Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie dyplomu studiów magisterskich.
Dokumenty w wersji papierowej należy dostarczyć do dziekanatu po zakwalifikowaniu na studia podyplomowe. Wykaz dokumentów znajduje się w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydata.
Koszt/całkowita opłata za studia
7 500 zł
Opłaty i faktury
1) Opłata jednorazowa za cały okres studiów podyplomowych 7 500 zł
2) opłata w systemie semestralnym - płatna osobno za I i II semestr studiów podyplomowych: 3 750 zł za I semestr oraz 3 750 zł za II semestr
3) opłata w systemie ratalnym - płatna po dwie raty za I i po dwie raty za II semestr studiów podyplomowych:
- opłaty za I semestr studiów podyplomowych:
I rata za I semestr 1 950 zł
II rata za I semestr 1 950 zł
- opłaty za II semestr studiów podyplomowych:
I rata za II semestr 1 950 zł
II rata za II semestr 1 950 zł
UWAGA: Nie pobieramy opłat rekrutacyjnych !!!
/sites/ckp.wum.edu.pl/files/pliki/zarzadzenie_rektora-17-2023-oplata.pdfPodejmując kształcenie na studiach podyplomowych słuchacze są zobligowani do podpisania umowy o warunkach odpłatności za studia podyplomowe. Istnieje konieczność zaznaczenia w Umowie systemu uiszczania płatności za studia: jednorazowo lub semestralnie lub ratalnie (§5 ust. 2). Zgodnie z zapisami Umowy brak wyboru traktowany będzie jako zadeklarowanie przez Słuchacza płatności jednorazowej za cały okres studiów zgodnie z ust. 2 pkt. 1.
Umowę słuchacz musi dostarczyć do Dziekanatu w dwóch egzemplarzach przed rozpoczęciem studiów zgodnie z terminem podanym w decyzji kwalifikacyjnej.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Ustawa o VAT) Nabywcą faktury może być tylko nabywca usługi. W przypadku studiów podyplomowych nabywcą usługi edukacyjnej jest osoba fizyczna podejmująca studia podyplomowe. Z tego względu w nazwie Nabywcy na fakturze może widnieć tylko i wyłącznie imię i nazwisko słuchacza (nie nazwa działalności gospodarczej).
[ wzór umowy o warunkach odpłatności za studia podyplomowe |WORD| ]
Moduł: Podstawy opieki farmaceutycznej – stanowi wprowadzenie do prawno-organizacyjnych aspektów związanych ze świadczeniem opieki farmaceutycznej. W module tym uwzględnione są zagadnienia związane z komunikacją oraz budowaniem relacji zawodowych, a także służące kształtowaniu umiejętności związanych z pozyskiwaniem, oceną i zarządzaniem informacjami, aby świadczona opieka była ukierunkowana na pacjenta i oparta na dowodach naukowych.
Moduł: Badania diagnostyczne służy przede wszystkim utrwaleniu i rozwinięciu umiejętności interpretacji wyników badań w zakresie niezbędnym do doraźnej oceny i/lub rutynowego monitorowania efektywności i bezpieczeństwa terapii.
Moduł: Konsultacje farmaceutyczne ma na celu wzmocnienie kompetencji merytorycznych i komunikacyjnych farmaceutów w zakresie zbierania wywiadu oraz prowadzenia konsultacji farmaceutycznych. Farmaceuci otrzymają proste wskazówki i algorytmy postępowania w przypadku wystąpienia u pacjenta wybranych objawów.
Moduł: Opieka farmaceutyczna w chorobach przewlekłych poświęcony jest kształtowaniu kompetencji niezbędnych do profesjonalnego świadczenia opieki farmaceutycznej nad pacjentami z wybranymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, z cukrzycą i zespołem metabolicznym, z przewlekłymi chorobami układu oddechowego oraz nad pacjentami stosującymi polifarmakoterapię z powodu współwystępowania wielu chorób, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki pacjentów geriatrycznych.
Moduł: Nowe świadczenia i usługi przygotowuje do realizacji świadczeń: Nowy lek, Recepta kontynuowana oraz Wypis ze szpitala.
Moduł: Przeglądy lekowe pozwala trenować przeprowadzanie przeglądu lekowego oraz wyćwiczyć niezbędne umiejętności: zbierania danych, oceny farmakoterapii z wykorzystaniem wybranych narzędzi oraz tworzenia planu opieki farmaceutycznej, formułowania zaleceń dla pacjenta i rekomendacji dla lekarza. Moduł uwzględnia specyfikę przeglądów przeprowadzanych okresowo oraz ad hoc.
Moduł: Indywidualny plan opieki farmaceutycznej został wyeksponowany, gdyż tworzenie i dokumentowanie indywidualnego planu opieki farmaceutycznej stanowi odrębne świadczenie opieki farmaceutycznej i wymaga szeregu szczególnych umiejętności: określania celów terapeutycznych oraz definiowania działań służących ich realizacji, w tym klasyfikowania i dokumentowania wykrytych problemów lekowych.
Moduł: Profilaktyka i edukacja zdrowotna pozwala przyswoić i rozwinąć znajomość poziomów profilaktyki i przypisanych im oddziaływań oraz metod edukacji zdrowotnej w celu umożliwienia farmaceutom realizowania w praktyce działalności profilaktycznej.
Moduł: Stany nagłe służy przypomnieniu i doskonaleniu umiejętności udzielania pierwszej pomocy.
Otrzymanie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych Profesjonalna Opieka Farmaceutyczna oraz 30 punktów edukacyjnych.
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych i uzyskania świadectwa jest udział w zajęciach oraz zaliczenie egzaminu.