Profesjonalna opieka farmaceutyczna

O studiach

Komunikat dotyczący II edycji studiów:

Dzięki dodatkowemu wsparciu naszego partnera - firmy USP Zdrowie - każdy słuchacz II edycji studiów podyplomowych "Profesjonalna Opieka Farmaceutyczna" zostanie objęty dofinansowaniem do czesnego.

 

Celem studiów jest przygotowanie farmaceutów do profesjonalnego świadczenia opieki farmaceutycznej.

To studia dla pasjonatów opieki farmaceutycznej i farmaceutów szukających możliwości wzmocnienia kompetencji i rozwoju w obszarach opieki nad pacjentem.

W programie m.in.:

  • Konsultacje farmaceutyczne (Nowy lek, Drobne dolegliwości, Zdrowie reprodukcyjne, Recepta kontynuowana, Wypis ze szpitala oraz Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia),
  • Przeglądy lekowe,
  • Indywidualny plan opieki farmaceutycznej,
  • Profilaktyka i edukacja zdrowotna.

 

Studia zostały objęte patronatem:

Naczelnej Izby Aptekarskiej

nia

Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie

oia

 

 

Adresaci
Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie dyplomu studiów magisterskich.
Kierownik studiów

Prof. dr hab. n. farm. i n. o zdr. Magdalena Bujalska-Zadrożny

Słowo od kierownika

Dlaczego warto studiować z nami?

Studia podyplomowe „Profesjonalna opieka farmaceutyczna” mają na celu przygotowanie farmaceutów do kompetentnego świadczenia opieki farmaceutycznej. Program studiów obejmuje zagadnienia, które pozwolą na pogłębienie wiedzy i rozumienia najważniejszych chorób przewlekłych, wybranych objawów i dolegliwości oraz zdobycie umiejętności praktycznych istotnych dla świadczenia opieki farmaceutycznej. Zależy nam, aby wzmocnić umiejętności farmaceutów związane z oceną farmakoterapii, dlatego część programu studiów stanowią zajęcia dotyczące badań diagnostycznych. Duży nacisk kładziemy na szkolenie kompetencji komunikacyjnych niezbędnych do konsultowania pacjentów i budowania relacji farmaceuta-pacjent i farmaceuta-lekarz.

W celu najlepszego wykorzystania wiedzy do świadczenia opieki przez farmaceutów stawiamy przede wszystkim na praktykę. Farmaceuci otrzymają praktyczne wskazówki i konkretne algorytmy postępowania oraz będą mieli możliwość ćwiczenia i doskonalenia prowadzenia procesu opieki farmaceutycznej, w poszczególnych jego aspektach, zgodnie z Ustawą o zawodzie farmaceuty.

Część zajęć będą prowadzić lekarze z dużym doświadczeniem klinicznym, rozumiejący potrzebę zaangażowania farmaceutów w opiekę nad pacjentem oraz potrzebę merytorycznej współpracy na linii lekarz-farmaceuta.

Studia zostały objęte patronatem Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Sylwetka

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Magdalena Bujalska-Zadrożny – farmaceuta, farmakolog, kierownik Katedry i Zakładu Farmakoterapii i Opieki Farmaceutycznej Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Posiada nie tylko doświadczenie w pracy naukowo-dydaktycznej a także zdobyte w aptece ogólnodostępnej umiejętności w pracy z pacjentami, gdzie wykorzystywała znajomość farmakoterapii w praktyce. 

W latach 2016-2019 sprawowała funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego. Okres ten zaowocował zdobyciem doświadczenia we współpracy ze środowiskiem lekarskim, oraz podkreśleniu roli farmaceuty w systemie ochrony zdrowia, zwłaszcza w zakresie opieki nad pacjentem.

adres e-mail: magdalena.bujalska@wum.edu.pl

Kadra wykładow

SEKRETARZ MERYTORYCZNY STUDIÓW

Dworakowska


Dr n. farm. Anna Dworakowska

Jest farmaceutką, autorką i współautorką wielu badań i publikacji naukowych związanych z doradztwem i konsultacjami farmaceutycznymi, opieką farmaceutyczną, w tym przeglądami lekowymi przeprowadzanymi m.in. w aptekach, dziennych domach seniora, a także wśród pacjentów koordynowanej opieki specjalistycznej po zawale serca (KOS-zawał). Jest ekspertką w zastosowaniu dowodów naukowych w praktyce farmaceuty oraz w metodach edukacji zdrowotnej, w tym wspierania pacjentów w przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych.

Kadra wykładowa