Celem studiów jest zapoznanie uczestników z podstawowymi mechanizmami funkcjonowania norm prawnych w szeroko pojętej ochronie zdrowia oraz wykreowanie umiejętności praktycznych w zakresie analizy i interpretacji przepisów prawa polskiego i wspólnotowego związanego z „prawem medycznym”. Jednocześnie, w ramach programu zostaną przedstawione kwestie związane z nowymi technologiami wykorzystywanymi w procesie udzielania świadczeń zdrowotnych, w tym: AI, telemedycyną, przetwarzaniem danych osobowych. Ponadto uczestnicy zostaną zapoznani z kontentem związanym z cyberbezpieczeństwem i ochroną danych wrażliwych. W wyniku pozyskanej wiedzy uczestnicy uzyskają narzędzia teoretyczne i praktyczne do zarządzania podmiotami leczniczymi i zwiększania ochrony prawnej zatrudnionego w nich personelu medycznego. Mając na uwadze dynamikę rozwoju ochrony zdrowia w ramach programu zostaną zaprezentowane treści dotyczące zrównoważonego rozwoju w ochronie zdrowia skoncentrowane na ochronie środowiska i odpowiedzialności społecznej. Kwestie dotyczące ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zasad kontroli świadczeń zdrowotnych i reguł prowadzenia dokumentacji medycznej zostaną przedstawione w kontekście zoptymalizowania bezpieczeństwa prawnego i zarządzania ryzykiem prawnym.
dr n. prawn., dr hab. n. med. Justyna Esthera Król-Całkowska, prof. UŁa
Kierownik Katedry Prawa Europejskiego i Międzynarodowego Uczelni Łazarskiego, adiunkt w Zakładzie Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wykładowca prawa medycznego na studiach SGH-WUM MBA w ochronie zdrowia w Warszawie.
Specjalistka prawa medycznego i farmaceutycznego, autorka kilkunastu monografii dotyczących problematyki prawa w ochronie zdrowia, szkoleniowiec kadry medycznej, menedżerskiej i prawniczej zatrudnionej w strukturach podmiotów wykonujących działalność leczniczą, właścicielka firmy prowadzącej działalność w obszarze doradztwa prawnego dla firm medycznych, farmaceutycznych i podmiotów leczniczych.
Rejestracja na studia odbywa się poprzez ogólnouczelniany system rekrutacji [kliknij tu]
Rekrutacja na V edycję trwa!
* Uprzejmie informujemy, że w przypadku zbyt małej liczby kandydatów edycja może zostać uruchomiona w późniejszym terminie.
Warunkiem uczestnictwa w studiach podyplomowych jest ukończenie studiów I stopnia (licencjackich), studiów II stopnia (magisterskich) lub jednolitych studiów magisterskich na dowolnym kierunku (np.: kierunki związane z wykonywaniem zawodów medycznych, prawo, zdrowie publiczne, ekonomia, kierunki związane z zarządzaniem).
Dokumenty należy dostarczyć po zakwalifikowaniu na studia podyplomowe. Wykaz dokumentów znajduje się w Systemie Internetowej Rekrutacji.
1) Opłata jednorazowa za cały okres studiów podyplomowych 7 300 zł
2) opłata w systemie semestralnym - płatna osobno za I i II semestr studiów podyplomowych: 3 650 zł za I semestr oraz 3 650 zł za II semestr
3) opłata w systemie ratalnym - płatna po dwie raty za I i po dwie raty za II semestr studiów podyplomowych:
- opłaty za I semestr studiów podyplomowych:
I rata za I semestr 1 900 zł
II rata za I semestr 1 900 zł
- opłaty za II semestr studiów podyplomowych:
I rata za II semestr 1 900 zł
II rata za II semestr 1 900 zł
UWAGA: Nie pobieramy opłat rekrutacyjnych !!!
Podejmując kształcenie na studiach podyplomowych słuchacze są zobligowani do podpisania umowy o warunkach odpłatności za studia podyplomowe. Istnieje konieczność zaznaczenia w Umowie systemu uiszczania płatności za studia: jednorazowo lub semestralnie lub ratalnie (§5 ust. 2). Zgodnie z zapisami Umowy brak wyboru traktowany będzie jako zadeklarowanie przez Słuchacza płatności jednorazowej za cały okres studiów zgodnie z ust. 2 pkt. 1.
Umowę słuchacz musi dostarczyć do Dziekanatu w dwóch egzemplarzach przed rozpoczęciem studiów zgodnie z terminem podanym w decyzji kwalifikacyjnej.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Ustawa o VAT) Nabywcą faktury może być tylko nabywca usługi. W przypadku studiów podyplomowych nabywcą usługi edukacyjnej jest osoba fizyczna podejmująca studia podyplomowe. Z tego względu w nazwie Nabywcy na fakturze może widnieć tylko i wyłącznie imię i nazwisko słuchacza (nie nazwa działalności gospodarczej).
Forma zajęć: stacjonarna
Absolwent:
- Zna system źródeł prawa i podstawowe zasady funkcjonowania norm prawnych
- Rozróżnia zasady funkcjonowania norm prawnych i norm etycznych.
- Prawidłowo określa zasady odpowiedzialności cywilnej, karnej, zawodowej i pracowniczej.
- Wskazuje podstawy prawne odpowiedzialności za niepożądane zdarzenia medyczne, niepowodzenie w leczeniu i błąd w sztuce.
- Zna podstawowe zasady funkcjonowania nowych technologii w ochronie zdrowia i reguły odpowiedzialności za ich wykorzystanie .
- Zna prawne aspekty kontraktowania i realizacji świadczeń zdrowotnych .
- Prawidłowo określa zasady postępowania kontrolnego prowadzonego w podmiotach leczniczych przez NFZ.
- Zna algorytmy postępowania odwoławczego i sądowego związanego z kontrolą prawidłowości udzielania świadczeń zdrowotnych.
- Zna prawne zasady prowadzenia, udostępniania i archiwizowania dokumentacji medycznej w podmiotach leczniczych .
- Zna bazowe konstrukcje prawa pracy i ich zastosowanie w kontekście zatrudniania pracowników w ochronie zdrowia.
- Zna podstawowe konstrukcje związane z zawieraniem umów cywilnoprawnych.
- Zna modele praw pacjenta.
- Określa zasady i funkcjonowanie modeli ochrony praw osób wykonujących zawody medyczne.
- Zna zasady zawierania i funkcjonowania umów ubezpieczenia OC.
- Prawidłowo określa zasady funkcjonowania „prawa medycznego” w Unii Europejskiej.
- Posiada wiedzę dotyczącą minimalizowania ryzyka w ochronie zdrowia w oparciu o stosowanie reguł ochrony środowiska i odpowiedzialności społecznej w systemie udzielania świadczeń zdrowotnych.
- Z pominięciem profesjonalnej pomocy dokonuje interpretacji przepisów prawa odnoszących się do udzielania świadczeń zdrowotnych.
- Dokonuje podstawowej wykładni norm prawnych i prawidłowo określa ich hierarchię.
- Samodzielnie tworzy treść dokumentów medycznych (zgód, dokumentów informacyjnych, dokumentów niestandardowych).
- Indywidualnie redaguje treść umów cywilnoprawnych.
- Dokonuje oceny poprawności zapisów zawartych w dokumentach związanych z prawem pracy.
- Samodzielnie interpretuje pod kątem prawnym treść wzorów umów funkcjonujących w podmiotach leczniczych.
- Samodzielnie znajduje rozwiązanie problemów prawnych związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i funkcjonowaniem podmiotów leczniczych.
- „Implementuje” zasady prawa wspólnotowego do krajowego porządku norm prawnych.
- Samodzielnie interpretuje i ocenia zapisy umów ubezpieczenia OC.
- Potrafi wdrażać schematy zrównoważonej ochrony zdrowia poprzez zachowanie norm i standardów ochrony środowiska.
- Potrafi implementować nowe technologie w ochronie zdrowia mając na uwadze normy prawne i etyczne .
- Wykazuje aktywność w samodzielnym podejmowaniu profesjonalnych działań.
- Wykazuje umiejętności rozstrzygania konfliktów w zespole, a także mediacji i przekonania do współdziałania w imię osiągania wspólnych celów.
- Prawidłowo komunikuje się z zespołem realizującym udzielanie świadczeń zdrowotnych.
- Potrafi stosować język profesjonalny i dostosowany do poziomu uczestnika spotkania.
- Stosuje się do zasad etyki zawodowej w swojej działalności.
Warunkiem ukończenia studiów jest obecność na zajęciach oraz zdanie testowego egzaminu końcowego.