Dietetykajestnauką o racjonalnym żywieniu człowieka, którałączy w sobie wiedzę z zakresu biologii, biochemii, fizjologii, patofizjologii, medycyny klinicznej, higieny, profilaktyki zdrowia, technologii żywności, techniki przyrządzania pożywienia itp. Dieta stanowi integralną część procesu leczenia. Odpowiednio zbilansowana zapobiega chorobom, zmienia korzystnie ich przebieg, uzupełnia niedobory składników odżywczych, poprawia skuteczność leczenia farmakologicznego i chirurgicznego, zmniejsza częstość występowania powikłań, skraca okres leczenia i rehabilitacji, istotnie zmniejsza umieralność i wydatki na ochronę zdrowia. Zajęcia z dietetyki dostarczają informacji do opracowywania zasad zdrowego odżywiania, które w połączeniu z odpowiednim trybem życia są najskuteczniejszą metodą zapobiegania i leczenia chorób cywilizacyjnych (nadwagi/otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, chorób przewodu pokarmowego, chorób nowotworowych, osteoporozy, bulimii, anoreksji itp.). Dzięki znajomości zasad prawidłowego żywienia możliwe jest wskazywanie zagrożeń wynikających z niewłaściwego odżywiania, weryfikowanie dotychczasowych poglądów oraz określenie konkretnych zaleceń najlepiej służących utrzymaniu zdrowia oraz diet właściwych dla poszczególnych chorób.
"Nie ulega wątpliwości, iż bolączką prawie wszystkich krajów rozwijający się jest niewłaściwy sposób odżywiania się społeczeństw, obfitujący w cukry i tłuszcze. Wiele chorób wewnętrznych i metaboliczne w Polsce spowodowane jest przede wszystkim nadwagą/ otyłością. Rozpoznaje się je u 64% mężczyzn, 46 % kobiet i u 24% dzieci w wieku 6-9 lat. Na cukrzycę choruje w naszym kraju 2,73 mln osób. Polska należy do grupy 10 państw o najwyższym odsetku osób z nieprawidłową tolerancją glukozy. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby Polacy mieli dostęp do jak największej liczby odpowiednio przeszkolonych specjalistów z zakresu dietetyki.
Tematyka kursu obejmuje poszerzenie ogólnej wiedzy na tematzasad zdrowego odżywiania,etiologii, patogenezy i leczenia chorób dietozależnych, ze szczególnym uwzględnieniem nadwagi/otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia, żywienia dzieci i młodzieży, osób w wieku starszym, w czasie ciąży itp.
Zajęcia oprócz wiedzy teoretycznej wzbogacone są o porady praktyczne na temat układania jadłospisów w poszczególnych chorobach, a zdobyta przez słuchaczy wiedza pozwoli na profesjonalne udzielania porad dietetycznych.
Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie porada żywieniowa znajdzie się w koszyku świadczeń gwarantowanych i przyniesie wymierne korzyści dla odbiorcom tych świadczeń."
Prof. dr hab. n. med. Danuta Śliwonik-Janeczko - Kierownik studiów
* Uprzejmie informujemy, że w przypadku zbyt małej liczby kandydatów edycja może nie zostać uruchomiona.
Warunkiem uczestnictwa w studiach podyplomowych jest ukończenie co najmniej studiów I stopnia (licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich) lub jednolitych studiów magisterskich dowolnego kierunku.
Dokumenty należy dostarczyć po zakwalifikowaniu na studia podyplomowe. Wykaz dokumentów znajduje się w Systemie Internetowej Rekrutacji.
1) Opłata jednorazowa za cały okres studiów podyplomowych 6 200 zł
2) opłata w systemie semestralnym - płatna osobno za I i II semestr studiów podyplomowych: 3 100 zł za I semestr oraz 3 100 zł za II semestr
3) opłata w systemie ratalnym - płatna po dwie raty za I i po dwie raty za II semestr studiów podyplomowych:
- opłaty za I semestr studiów podyplomowych:
I rata za I semestr 1 600 zł
II rata za I semestr 1 600 zł
- opłaty za II semestr studiów podyplomowych:
I rata za II semestr 1 600 zł
II rata za II semestr 1 600 zł
UWAGA: Nie pobieramy opłat rekrutacyjnych !!!
Podejmując kształcenie na studiach podyplomowych słuchacze są zobligowani do podpisania umowy o warunkach odpłatności za studia podyplomowe. Istnieje konieczność zaznaczenia w Umowie systemu uiszczania płatności za studia: jednorazowo lub semestralnie lub ratalnie (§5 ust. 2). Zgodnie z zapisami Umowy brak wyboru traktowany będzie jako zadeklarowanie przez Słuchacza płatności jednorazowej za cały okres studiów zgodnie z ust. 2 pkt. 1.
Umowę słuchacz musi dostarczyć do Dziekanatu w dwóch egzemplarzach przed rozpoczęciem studiów zgodnie z terminem podanym w decyzji kwalifikacyjnej.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Ustawa o VAT) Nabywcą faktury może być tylko nabywca usługi. W przypadku studiów podyplomowych nabywcą usługi edukacyjnej jest osoba fizyczna podejmująca studia podyplomowe. Z tego względu w nazwie Nabywcy na fakturze może widnieć tylko i wyłącznie imię i nazwisko słuchacza (nie nazwa działalności gospodarczej).
W celu otrzymania dokumentu potwierdzającego dokonanie wpłaty za uczestnictwo w studiach podyplomowych prosimy o wypełnienie dokumentu załączonego poniżej.
[ Informacje o płatniku faktury ]
Terminy zjazdów (zastrzegamy, że terminy zjazdów moga ulec zmianie):
- 12-13.10.2024 r.
- 26-27.10.2024 r.
- 23-24.11.2024 r.
- 07-08.12.2024 r.
- 11-12.01.2024 r.
- 01-02.02.2024 r.
- 22-23.02.2024 r.
- 15-16.03.2024 r.
- 05-06.04.2024 r.
- 10-11.05.2024 r.
- 31.05.-01.06.2024 r.
W pierwszym semestrze, w soboty odbywają się wykłady poświęcone etiologii, klinice i leczeniu farmakologicznemu najczęstszych chorób cywilizacyjnych (cukrzycy, otyłości, chorób przewodu pokarmowego, krążenia i nowotworom złośliwym), a w niedzielę leczeniu dietetycznemu omawianych chorób.
W drugim semestrze wykłady są poświęcone innym, rzadziej występującym chorobom oraz omówieniu szczegółowych zasad żywienia w tych chorobach.
NOWOŚĆ!!! W ostatnim czasie zostały wprowadzone do programu studiów komputerowe zajęcia układania diet, co z pewnością pomoże Państwu w praktycznym omawianiu przypadków klinicznych.
Otrzymanie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych.
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest obecność na zajęciach oraz zaliczenie testu końcowego.