Prawo medyczne w ochronie zdrowia

W ramach studiów uczestnicy zapoznają się z podstawowymi mechanizmami funkcjonowania norm prawnych w ochronie zdrowia oraz wykreują umiejętności praktyczne w zakresie analizy i interpretacji przepisów prawa związanych z „prawem medycznym”. Słuchacze uzyskają wiedzę teoretyczną, stanowiącą podstawę do prawidłowego i bezpiecznego wykonywania zawodu medycznego i funkcjonowania podmiotów leczniczych. Ponadto słuchacze posiądą umiejętności praktyczne, umożliwiające samodzielne wykorzystywania wiedzy teoretycznej na płaszczyźnie oceny i interpretacji aktualnie obowiązującego prawa, jak również oceny dokumentów (np. umów o pracę, czy cywilnoprawnych) po kątem ich zgodności z prawem i maksymalnego zabezpieczenia dla osób, których dotyczą. W celu osiągnięcia optymalnych efektów kształcenia połączono edukację teoretyczną z odpowiadnimi materiałami praktycznymi w formie case study. Jednocześnie uczestnicy uzyskują możliwość zapoznania się z wzorami dokumentów, których treść ma bezpośredni związek z ograniczeniem, a w wielu przypadkach wyeliminowaniem roszczeń majątkowych osób pobierających świadczenia zdrowotne.

Adresatami studiów podyplomowych są osoby wykonujące zawody medyczne, które realizują świadczenia zdrowotne na podstawie umów o pracę, umów cywilnoprawnych lub prowadzą indywidulaną lub grupową praktykę zawodową. Zakres merytoryczny studiów odpowiada również potrzebom osób zarządzających podmiotami leczniczymi i prowadzących obsługę administracyjno-prawną takich podmiotów. Adresatami studiów mogą być także osoby wykonujące zawody medyczne, osoby wykonujące zawody nieregulowane, które mają bezpośredni związek z ochroną zdrowia, kadra menedżerska związana z funkcjonowaniem i organizacją podmiotów leczniczych oraz osoby wykonujące czynności związane z kontraktowaniem i kontrolą udzielania świadczeń zdrowotnych na płaszczyźnie współpracy podmiotów leczniczych z NFZ.
Zakładane efekty kształcenia

a. nabycie wiedzy teoretycznej z zakresu prawa związanego z ochroną zdrowia b. uzyskanie umiejętności praktycznych dających możliwość poruszania się na poszczególnych płaszczyznach związanych z organizacją, udzielaniem i kontrolą świadczeń zdrowotnych c. uzyskanie umiejętności „miękkich” niezbędnych do inicjowania i prowadzenia procesu mediacyjnego ze świadczeniobiorcami, którzy noszą się z zamiarem zainicjowania roszczeń majątkowych w związku z niepowodzeniem w leczeniu, niepożądanymi zdarzeniami medycznymi lub czynami niedozwolonymi w procesie udzielania świadczeń zdrowotnych d. możliwość zapoznania się z wzorami dokumentów związanych, między innymi z prowadzeniem dokumentacji medycznej dotyczącej udzielania świadczeń zdrowotnych, wzorami umów cywilnoprawnych, umów o zatrudnienie zawieranych w trybie Kodeksu Pracy, itp.

Justyna Król – Całkowska - dr n. prawn., dr n. med., dr hab. n. o zdrowiu, prof. nadzw.

Kierownik Katedry Prawa Europejskiego i Międzynarodowego Uczelni Łazarskiego, adiunkt w Zakładzie Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wykładowca prawa medycznego na studiach SGH-WUM MBA w ochronie zdrowia w Warszawie.

Specjalistka prawa medycznego i farmaceutycznego, autorka kilkunastu monografii dotyczących problematyki prawa w ochronie zdrowia, szkoleniowiec kadry medycznej, menedżerskiej i prawniczej zatrudnionej w strukturach podmiotów wykonujących działalność leczniczą, właścicielka firmy prowadzącej działalność w obszarze doradztwa prawnego dla firm medycznych, farmaceutycznych i podmiotów leczniczych.

Rekrutacja na IV edycję trwa!

* Uprzejmie informujemy, że w przypadku zbyt małej liczby kandydatów edycja może zostać uruchomiona w późniejszym terminie.

Warunkiem uczestnictwa w studiach podyplomowych jest ukończenie studiów I stopnia (licencjackich), studiów II stopnia (magisterskich) lub jednolitych studiów magisterskich na dowolnym kierunku (np.: kierunki związane z wykonywaniem zawodów medycznych, prawo, zdrowie publiczne, ekonomia, kierunki związane z zarządzaniem).

Czas trwania studiów: Studia trwają 2 semestry. Zjazdy obywają się w odstępach dwutygodniowych (może zdarzyć się inny odstęp między zjazdami). Podczas jednego zjazdu realizowany jest program w wymiarze 16 godzin.

1) Opłata jednorazowa za cały okres studiów podyplomowych 7 300 zł

2) opłata w systemie semestralnym - płatna osobno za I i II semestr studiów podyplomowych: 3 650 zł za I semestr oraz 3 650 zł za II semestr

[ wzór umowy |WORD| ]

Zarządzenie Rektora WUM - opłaty za studia podyplomowe ]

Terminarz zjazdów

Wstępnie mamy zaplanowane 7 zjazdów do czerwca br. (kolejne 9 zjazdów zostanie rozpisanych w późniejszym czasie):

• 23-24 marca (START)
  • 6-7 kwietnia
  • 20-21 kwietnia
  • 11-12 maja
  • 25-26 maja
  • 8-9 czerwca
  • 22-23 czerwca

Warunkiem ukończenia studiów jest obecność na zajęciach oraz zdanie testowego egzaminu końcowego.